Těhotenství je náročné období v životě ženy, které přináší spoustu změn. Nastávající maminky se často potýkají s otázkou, zda je bezpečné věnovat se během tohoto období sportu, nebo zda je lepší veškeré aktivity spíše omezit. Odborníci se shodují, že pohyb a cvičení během zdravého těhotenství je bezpečný a v zásadě i prospěšný.
Přestože jsou zdravotní benefity cvičení v těhotenství doložené, mnoho žen se bojí, aby nezranily sebe nebo miminko. Obava ze sportování pramení často z různých mýtů a nepodložených informací.
1. Zdravotní výhody pro matku
Každodenní nebo pravidelný pohyb během těhotenství pozitivně ovlivňuje nejen tělo, ale i psychiku. Studie ukazují, že cvičení pomáhá ženám redukovat stres, úzkost a potlačuje výkyvy nálad. Zároveň podporuje celkovou emocionální rovnováhu, která je v tomto období tolik potřebná.
Kromě psychického zdraví pomáhá cvičení také při prevenci fyzických komplikací. Velká většina těhotných žen trpí například otoky končetin, bolestmi zad či kloubů – pravidelně prováděné cviky a protahování tyto obtíže zmírňují, či zcela eliminují.
Pravidelným pohybem předcházíte zdravotním komplikacím, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak (hypertenze) nebo preeklampsie.
Neméně důležité je, že pravidelně cvičící ženy se cítí méně unavené, mají kvalitnější spánek a silnější imunitu.
2. Zdravotní výhody pro miminko
Cvičení neprospívá jen matce, významně ovlivňuje také miminko. Fyzicky aktivní maminky dodávají plodu lépe okysličenou krev, což příznivě působí na vývoj dítěte v děloze. Dobré prokrvení a zásobování kyslíkem znamená snížení rizika komplikací plodu.
Podle provedených výzkumů jsou děti žen, které v těhotenství sportovaly, po narození klidnější, méně plačtivé a lépe spí. Jsou také lépe připraveny na porod a možné komplikace. Dlouhodoběji se pak ukázalo, že tyto děti mají lepší motorické dovednosti po narození a dosahují lepších výsledků v psychomotorickém vývoji.
3. Lepší průběh porodu
Jedním z nejdůležitějších benefitů sportování v těhotenství je pozitivní dopad na průběh porodu. Ženy, které pravidelně a vhodně cvičí, mají silnější svaly pánevního dna a břišní svaly, což usnadňuje děložní kontrakce a průběh samotného porodu. Silné a pružné tělo je tedy skvělým pomocníkem při zvládání fyzicky náročného procesu, jakým porod bezpochyby je.
Neposlední v řadě benefitů je fakt, že aktivní matky mají kratší rekonvalescenci.
4. Konzultujte své aktivity s lékařem
Je důležité před zahájením jakékoliv fyzické aktivity vše probrat se svým gynekologem nebo porodníkem, jaké sporty jsou právě pro vás vhodné a jakých byste se měla případně vyvarovat. Jen tak budete mít jistotu, že aktivity, kterým se věnujete, jsou bezpečné nejen pro vás, ale především pro vaše miminko. Lékař rovněž může zohlednit všechny možné rizikové faktory, jako jsou vysoký krevní tlak, vícečetné těhotenství, anamnéza předčasného porodu, různé infekce nebo zdravotní komplikace.
Pokud jste do těhotenství pravidelně sportovala, prokonzultujte, jak moc můžete v cvičení pokračovat nebo zda potřebujete svoje tempo a aktivitu snížit.
Nezapomeňte pravidelně informovat svého doktora o tom, jak pohybovou aktivitu zvládáte. Sdílejte s ním, zda máte bolesti, potíže či jakékoliv jiné neobvyklé příznaky.

5. Jak na bezpečné cvičení? Základní pravidla pro nastávající maminky
Pokud už máte od lékaře zelenou, je třeba dodržet několik zásadních pravidel. Nejprve dbejte na intenzitu cvičení – rozhodně není dobré své tělo přetěžovat. Vhodné je cvičit pravidelně, ale raději se zaměřit na lehké až středně intenzivní aktivity, jako je například chůze, jóga pro těhotné, plavání nebo pilates.
Neméně důležitý je správný pitný režim. V těhotenství se potřeba tekutin výrazně zvyšuje, proto mějte během každé aktivity připravenu láhev čisté vody. To nejenže pomůže předejít dehydrataci, ale rovněž pomůže předcházet únavě a bolestem hlavy.
Nezapomeňte, že vaše těžiště se v průběhu těhotenství mění a dochází ke změně rovnováhy. Vždy si vyberte stabilní polohy a vyvarujte se cvičení v lehu na zádech zejména v pozdější fázi těhotenství, protože tato poloha může snížit průtok krve k plodu.
Významný je i pravidelný odpočinek během cvičení. Dopřejte svému tělu čas na odpočinek a regeneraci, pečlivě kombinujte aktivní části s odpočinkovými fázemi, zbytečně své tělo nepřepínejte.
6. Varovné signály - kdy okamžitě přestat cvičit?
Vaše zdraví i zdraví miminka by mělo být vždy prioritou číslo jedna. Je proto nezbytné umět včas rozpoznat signály, které vás upozorní na to, že něco není v pořádku, a kdy byste měla svoje cvičení okamžitě ukončit. K nejčastějším varovným příznakům patří například bolest na hrudi, náhlá silná bolest hlavy, závratě, slabost nebo pocit na omdlení, silná dušnost a dýchací potíže, krvácení či výtok plodové vody.
Pokud se objeví kterýkoliv z těchto příznaků, cvičení okamžitě přerušte a co nejdříve kontaktujte svého lékaře.
Buďte také ochotná respektovat fakt, že některé aktivity, které vám dříve nedělaly potíže, mohou být nyní méně komfortní nebo dokonce bolestivé. Vaše tělo během těhotenství prochází proměnami, které vyžadují zvýšenou opatrnost a jemnost.
7. Užitečné pomůcky pro sport v těhotenství
Abyste se během sportování cítila pohodlně a byla v maximálním bezpečí, vyplatí se investovat do správného vybavení. Důležitý je výběr vhodného oblečení – mělo by být pohodlné, prodyšné a zejména by nemělo omezovat váš rostoucí bříško ani jakkoliv škrtit. Dobré je mí také vhodnou sportovní obuv. Během těhotenství často dochází k změnám klenby nohy, takže je ideální mít obuv s kvalitní oporou klenby a dostatečným odpružením.
Bezpečnost při cvičení mohou velmi výrazně posílit také určité sportovní pomůcky, jako jsou gymnastické míče, cvičební podložky s neklouzavým povrchem či různé balanční podložky a gumové expandéry, které vám pomohou cvičit jemně, stabilně a bezpečně.
V současnosti již existují i chytré hodinky nebo prstýnky a mobilní aplikace určené speciálně pro nastávající maminky, které pomáhají sledovat tepovou frekvenci či dávají upozornění na potřebu hydratace nebo odpočinku.
Cvičení během těhotenství je zdravé a vhodné. Vždy však svoji aktivitu konzultujte s doktorem, vybavte se pohodlným oblečením a pomůckami určenými speciálně pro těhotné ženy.