Doprava zdarma od 2 500 Kč [email protected]
Všechny články

Profesionální oznámení těhotenství zaměstnavateli

Oznámení těhotenství zaměstnavateli je z pracovního hlediska důležitým krokem. Proto je zásadní přistoupit k němu zodpovědně, profesionálně a systematicky. Dobrá příprava vám umožní jasně sdělit, co potřebujete a jaké jsou vaše plány do budoucna. Zároveň vás ochrání před nedorozuměními, nepříjemnými situacemi nebo zbytečným stresem.

Uvědomte si, že oznámení těhotenství je významnou informací i pro vašeho zaměstnavatele. Bude potřeba přizpůsobit vaše pracovní povinnosti a zajistit náhradu po dobu vaší absence


1. Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

Právní stránka: Zákonné lhůty

Zákoník práce nestanovuje přesnou lhůtu pro oznámení těhotenství. Tuto skutečnost můžete legálně oznámit kdykoliv během těhotenství. Doporučuje se však nečekat příliš dlouho, abyste mohla čerpat ochranu svých práv a zdraví, která vám po oznámení přísluší.

Osobní připravenost: Vaše vlastní pocity

Důležitější než konkrétní termín je to jak se cítíte. Některé ženy preferují oznámit těhotenství až po skončení prvního trimestru. Zvažte svůj zdravotní stav, míru stresu v práci a vlastní duševní pohodu. Vaše pohodlí a klid jsou zásadní.

Strach z reakce zaměstnavatele a nervozita z oznámění je běžná. Zkuste si připravit, co přesně budete a komu říkat. Rozhodně by se to váš nadřízený neměl doslechnout od jiných osob v práci. 

Pracovní aspekty: Výběr vhodného období

Z praktického hlediska je rozumné vybrat okamžik, kdy v práci neprobíhají náročné projekty nebo důležitá jednání. Vhodně zvolený termín oznámení napomůže klidnější a vstřícnější reakci zaměstnavatele.

Připravte si základní informaci jako odhadovaný termín porodu

Pečlivost vás staví do lepšího světla a minimalizuje nedorozumění. Dáváte tím najevo, že situaci vnímáte zodpovědně a s respektem vůči firmě.

 

2. Připravte se na rozhovor s vedením

Vědomá příprava vám pomůže překonat nervozitu. Sepište si poznámky a připravte odpovědi na očekávané otázky. Díky dobré přípravě získáte během rozhovoru sebevědomí a jistotu.

Připravte se na kladné, neutrální i negativní reakce. Reagujte klidně a věcně. Vyhněte se emočním projevům a místo toho apelujte na fakta a svá zákonná práva.

Jednoduchá dechová cvičení nebo vizualizace pomohou uklidnit nervozitu. Před schůzkou se krátce projděte nebo si v klidu promyslete úvodní větu.

Oznámení těhotenství nemusí být stresující. Promyslete si to, připravte se a pak to v  práci oznamte.